Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/gzlsucom/public_html/runtime/Base.php on line 20

Warning: Declaration of DatabaseConnection::query($query) should be compatible with mysqli::query($query, $resultmode = NULL) in /home/gzlsucom/public_html/runtime/Base.php on line 176

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/gzlsucom/public_html/main.php on line 13

Warning: session_destroy(): Trying to destroy uninitialized session in /home/gzlsucom/public_html/main.php on line 42

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/gzlsucom/public_html/main.php on line 43
 Guzelsu.com
 
[ Web Mail ]
Güzelsu
Beni Hatırla
» Yeni Kullanıcı Kaydı
» Şifremi Unuttum
0 üye, 0 ziyaretçi bağlı durumda

"Cennet gibi, değil mi?"

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2009-08-14 20:31:11

17 - 18 Mayıs 2009'da iki gün köyümüzde bulunan iş yerinden arkadaşım Fikret Ottekin'in köyümüz hakkındaki düşüncelerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Fikret Abi, bu görüşleri gördüğü herkesle paylaşıyor :)

Belki birçoğumuz köyümüzü kanıksıyoruz, güzelliklerine alışıyoruz. Ama daha önce köyümüzde hiç bulunmamış bir kişinin yazdıkları ne kadar şanslı olduğumuzu tekrar hatırlatıyor.

Selam.

Geçenlerde Tübitak'tan meslektaşım Bilge ile Antalya-Akseki' ye bağlı Güzelsu köyüne gezmeye gittik. Sebebi, köyün Bilgelerin köyü olması, kalacak yerin hazır olması ve bizim de bu işe ayıracak zamanımız olmasıydı.

Yaşar Kemal "İstanbul'u ev ev, Anadolu'yu köy köy bilirim" demiş zamanında, ben bilmem. Ama Güzelsu'yu görünce hayıflandım bilmediğime de, köy hayatını kaçırdığıma da.

Köyde geçirdiğimiz ondokuz saatte çok güzel şeyler gördüm. Güzelsu'nun sırtındaki Sedir korusu mesela, Robin Hood'da, şurda burda esrarlı korulardan, ormanlardan bahsedilir ya zaman zaman; esrarını, perisini bilmem de şunu bilirim, korunun kendine özgü bir havası, kendine özgü bir serinliği olduğu kesin. Rahat ediyorsun içinde, Lord of the Rings'in bir bölümünde Hobbitler ağaçla birlikte seyahat ediyorlardı ya, ağacın üstünde keyifleri nasıl yerindeydi, onun gibi birşey. Üstüne çıkmasan, aralarında dolaşsan da bol bol yetiyor.

Güzelsu'da zamanında hayvancılık varmış, 2000 baş keçi varmış, her sabah iki sürü çıkarmış iki ayrı istikamete, şu anda ise 250 baş kalmış.  Güneş batarken sürünün köye dönüşüne tanık olduk. Akşamın serinliği ve sessizliği içinde belli belirsiz çan sesleri geldi önce uzaktan uzaktan. Birkaç dakika sonra çobanı ve köpekleri ile sürü göründüğünde tanık olduğum sahnenin eski çağlardan kalma olduğunu idrak ettim. Sürünün güdülmeye falan da ihtiyacı yok gibiydi pek. Gideceği yerden emin, kah yürüyerek, kah koşarak, etrafımızdan geçti, gitti.

Çobanla ayak üstü lafladık biraz. "Koruya gittiniz mi?" dedi. "Gittik" dedik.
"Cennet gibi, değil mi?" dedi. Mutlak fikir birliği içindeydik.

Sesim sedam kesildi köyde, abuk subuk konuşmaz oldum. Eğri sokaklarından mıdır, taş duvarlı evlerinden midir, mutlak tevazusundan mıdır bilemedim.

Kucak dolusu selamlar, sevgiler yolluyorum.

Fikret

 
 
Favorilerime ekle | Giriş Sayfası Yap | Site Haritası | Site İlkeleri