[ Web Mail ]
Güzelsu
Beni Hatırla
» Yeni Kullanıcı Kaydı
» Şifremi Unuttum
0 üye, 2 ziyaretçi bağlı durumda

Beyin Jimnastiği

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2005-05-20 13:13:57

Dünyanın en gözde şirketleri, yüksek ücretlerle işe alacağı elemanlara zeka testleri uyguluyor. Sanal Rus ruletini yara almadan atlatanlar veya kanalizasyon kapağının neden yuvarlak olduğunu bilenler milyon dolarlık şirketlerde işe başlıyor. Ayda 12 bin kişinin iş başvurusunda bulunduğu Microsoft, bu hileli soru yöntemini en çok uygulayan şirketlerin başında geliyor.

William Poundstone tarafından derlenen ‘Fuji Dağı’nı Nasıl Taşırsınız?’ adlı kitapta, Microsoft gibi dünyanın en önemli şirketlerine iş başvurusu yapanlara sorulan zor ve hileli bulmacalara yer veriliyor. ODTÜ Yayınları’ndan çıkan ‘Fuji Dağı’nı Nasıl Taşırsınız?’ adlı kitapta yayınlanan örneklere göre, ayda 12 bin iş başvurusunun yapıldığı yazılım devi Microsoft, adaylar arasında en zekileri seçmek için özel olarak hazırlanmış zor bulmacaları soruyor. Wall Street’teki büyük bütçeli şirketler de aynı yöntemle yanıltmalarla dolu bir mülakat süreci hazırlıyor. İşte en iyilerin öne çıktığı sözlü sınavlardan bazı ilginç bulmacalar ve cevapları:

Sanal Rus ruleti: Wall Street’in yatırım bankalarında kullanılan ilginç bir mülakata katılanlarla sanal Rus ruleti oynanıyor. Altı hazneli toplu tabancanın iki haznesine ardışık iki mermi yerleştirildiği, tetiğin bir kez çekildiği ve silahın patlamadığı belirtiliyor.

Soru: “İkinci kez tetiği basmadan önce topun bir kez daha döndürülmesi halinde mi, yoksa döndürülmemesi halinde mi silahın patlama olasılığı daha düşüktür?”

Soru: Kanalizasyon kapağı niye yuvarlaktır?

Soru: “Bir koridorda, üç elektrik düğmesi var ve bunlardan birisi uzaktaki bir odanın ampulünü aydınlatıyor. Odaya bir kez girerek doğru düğmeyi nasıl bulunuz?”

Soru: Bulunduğunuz odada iki kapı var ve birisi çıkış kapısı. Çıkış kapısının hangisi olduğunu bilen görevlinin yalancı mı yoksa doğrucu mu olduğunu bilmiyorsunuz. Buna rağmen hangi soruyu sorarsanız, her ihtimale rağmen doğru kapıyı bulursunuz?

Soru: Biri 3 litrelik, diğeri 5 litrelik iki kabınız ve sınırsız su kaynağınız var. Bunları kullanarak tam 4 litre suyu nasıl elde edersiniz?

Soru: Sekiz bilardo topundan biri diğerlerinden daha ağır. Terazi yardımıyla iki tartım yaparak ağır olan topu nasıl bulursunuz?

Sanal Rus Ruleti: Genelde ilk akla gelen topun çevrilmesi; ancak bu durumda merminin patlama oranı 4/6 veya 2/3. Doğru cevap topun çevrilmemesi. Çünkü, mermiler ardışık yerleştirildiği için dört boş hazne arka arkaya, kalan üç boş haznenin üçü için, bir sonraki hazne de boş olacak. Bir boş haznenin sonrasında ise iki mermiden biri var. Yani topu çevirmezseniz hayatta kalma şansınız 3/4. 3/4 ihtimal, 2/3’ten daha büyük.

Kanalizasyon Kapağı: Kare şeklindeki bir kanalizasyon kapağını düşeye yakın bir pozisyona getirip biraz döndürürseniz, deliğin içine kolaylıkla girer. Bir yuvarlak ise aksine her yönden eşit bir çapa sahiptir. Deliğin ağzının birazcık dar olması, nasıl tutulursa tutulsun kapağın içeri düşmesini kesin olarak engeller.

Elektrik Düğmeleri: Düğmelere 1, 2 ve 3 diyelim. 1’i açın. 10 dakika bekleyin ve 1’i kapatıp 2’yi açın. Hemen odaya gidin. Eğer ampul yanıyorsa doğru düğme 2’dir. Yanmıyorsa ama ısınmışsa 1’dir. Yanmıyor ve soğuksa 3’tür.

İki Kapı: Doğru soru, “Eğer size görüşme odasına çıkan kapının bu olup olmadığını sorsam, evet der miydiniz?” Eğer görevli yalancıysa, doğru kapının tam tersini söyleyecektir. Eğer güvenilir bir görevliyse de doğru olanı söyleyecektir. Böylece görevlinin doğrucu mu yoksa yalancı mı olduğunu bilmeseniz de doğru kapıyı bulursunuz.

4 Litre Su: 5 litrelik bir kabı doldurarak daha sonra bununla 3 litrelik kabı doldurursanız büyük kapta 2 litre kalır. Daha sonra 3 litrelik kabı boşaltıp, kalan 2 litreyi küçük kapa aktarırsanız ve 5 litrelik kapı tekrar doldurup, küçük kabı 3 litreye tamamlarsanız büyük kapta tam 4 litre kalır.

Aykırı Bilardo Topu: Teraziye üçer top konur. Eğer dengede kalırsa, kalan iki top bir kez daha tartılır. Eğer dengeli olmazsa, ağır gelen kefedeki herhangi iki top ölçülür. Bu ölçümde denge bozulmazsa kalan top, bozulursa ağır gelen kefedeki top ağırdır.

 
 
Favorilerime ekle | Giriş Sayfası Yap | Site Haritası | Site İlkeleri