[ Web Mail ]
Güzelsu

Casa Mobilya

Casa Mobilya

Casa Mobilya

Beni Hatırla
» Yeni Kullanıcı Kaydı
» Şifremi Unuttum
0 üye, 0 ziyaretçi bağlı durumda

Casa Mobilya

Akseki Kitabı

Gönderen: Adil Çancı @ 2014-03-06 12:37:41

Akseki Eğitim Hayratı Derneği ve ilk Derneğimiz Aksekililer Yardımlaşma Derneği Aksekimizin geçmişini, bu gününü anlatan bir kitabın basılmasını düşünmüşler.Bu konu ile ilgili Derneğimiz Antalya Şube Başkanı Sayın İbrahim EKMEKÇİ hocamızın katkılarınızı beklediği hakkında duyurusu ekte sunulmuştur.


Akseki Türküsü

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2010-12-05 00:03:19

Bülent Serttaş'ın seslendirdiği Akseki türküsünü indirmek için tıklayınız.

Dosyayı ileten Zahit Mecitoğlu'na teşekkür ederiz.

Turistik Akseki Haritası

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2010-12-04 23:58:21

ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi hemşehrimiz Doç. Dr. Özcan Esmer hocamızın hazırladığı turistik Akseki haritasının son taslağı aşağıdaki gibidir. Büyük boyutta indirmek için haritanın üstüne tıklayınız.

http://www.guzelsu.com/htm/aksekiharita/aksekiharitat.jpg

Turistik Akseki Haritası

Gönderen: Adil Çancı @ 2010-10-01 22:27:42

Sayın İbrahim EKMEKÇİ hocamız , ekte gönderdiğim yazısında ODTÜ Öğretim Üyelerinden hemşehrimiz Özcan ESMER tarafından Akseki ile ilgili bir harita çalışması yapıldığı, bu çalışmanın turizm amaçlı olarak Akseki çevresinin turistik,kültürel,bitkisel vs. özelliklerinin gösterildiği bir çalışma olacağı, bu konuda katkıda bulunmak isteyen hemşehrilerimizin mail ile fikirlerini iletmesi istenmektedir.

Bu çalışmada köyümüzünde yer alması için katkı koymak isteyen hemşehrilerimiz olur düşüncesi ile yazıyı ekte bilgilerinize sunuyorum. 

Yüzyıl Gazetesi'nde Akseki Haberleri

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2008-08-22 12:04:09

Antalya, Isparta, Burdur ve ilçelerinde dağıtımı yapılan Yüzyıl Gazetesi'nde Akseki ile ilgili çıkmış olan haberler:

Dağların prensi AKSEKİ

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2008-07-29 10:57:28

Güneş, sahilde plaj kumlarını daha da kızdırırken, Toroslar'ın arasına serin bir Antalya gizlenir. Aşağıda bahar varken, yükseklerde karı yaşayan Akseki'dir o.

Devamı için: http://www.thy.com/tr-TR/corporate/skylife/article.aspx?mkl=857

Altınbeşik Mağarası

Gönderen: Mehmet yahya @ 2007-04-20 22:45:04

Altınbeşik Mağarası, Akseki ilçesine bağlı Ürünlü köyünün doğusunda derin ve sarp Manavgat Vadisi'nin batı yamacında bulunur. Köydeki mağaraya ancak bir saatlik yürüyüşle gidilebilir. Toplam uzunluğu 2500 m. olan mağaranın girişe göre en yüksek noktası 101 m'dir. Yatay ve kısmen aktif mağaradır. Mağaranın alt ve orta seviyesinin zaman zaman aktif olması nedeniyle kurak mevsimlerde de büyük ölçüde göletler oluşmaktadır. Üst seviye devamlı kurudur. Mağara havası çok rutubetli ve ısısı 16-18°C civarındadır. İçeride dikkati çekecek hayvan topluluklarına rastlanmamıştır.

Akseki Dergisi

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2006-11-20 20:37:34

Akseki Dergisi yayın hayatına başladı. Renkli baskı ve 32 sayfa.

Tedarik için:

Sn. Deniz Özen,

0533 3625704

0544 2098353

0212 2563280

E-posta: torospostasi@yahoo.com, aksekidergisi@hotmail.comÇİMENTO FABRİKASI ÇED RAPORU ALAMADI

Gönderen: guzelsu.com websitesi @ 2006-10-18 08:25:14

AKSEKİ KURTULDU !                                                                                           

Çevre ve Orman Bakanlığı Akseki'ye kurulmak istenen çimento fabrikasına halkın karşı olması ve alternatif alanların araştırılması gerekçesiyle ÇED raporu vermedi.Antalya'nın Akseki ilçesi Sarıhaliller,Emiraşıklar,Büyükalan köyleri arasına yapılmak istenen çimento fabrikası ÇED raporu alamadı.

Böylelikle yöre halkının büyük tepkisini çeken fabrikanın kurulması engellenmiş oldu.Kurulmak istenen çimento fabrikası ile ilgili Sabah Akdenizde yayınlanan haberler üzerine yazılı bir açıklama gönderen Çevre ve Orman Bakanlığı Basın ve Halkla ilişkiler müşavirliği,söz konusu proje için ÇED (Çevre Etki Değerlendirme ) Raporu Özel Formatı verilmediğini açıkladı.

ÇED SÜRECİ BAŞLATILDI!

 Çevre ve Orman Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tacettin URAL imzasıyla gazetemize ulaştırılan yazısında şu ifadeler yer aldı:  "Antalya'nın Akseki İlçesi Sarıhaliller Köyünde Alanya Çimento Hazır Beton Sanayii ve Tic.Ltd.Şti. tarafından kurulması planlanan Akseki Entegre Çimento Fabrikası için firmanın 17.08.2006 tarihli yazısıyla baklanlığımız sunulan dosya ile ilgili ÇED  yönetmeliğinin 8. maddesi gereğince ÇED süreci başlatılmıştır.

ALTERNATİF ALAN ARANMALI !

 Durum böyle olunca CED sürecine Halkın Katılım toplantısında ve bakanlığımıza bırakılan şikayet dilekçelerinde projenin uygun bulunmadığı ve bu bağlamda alternatif alanların araştırılması gerektiğinden söz konusu proje için ÇED Raporu Özel Formatı verilmemiştir.

Sabah Gazetesi

Özgür Önder

17/10/2006 tarihli yazı

Yeni Akseki grubu

Gönderen: Mesut Taştekin @ 2006-09-23 14:37:47

Daha önce Ahmet Tüter tarafından yürütülen Aksekililer grubu kaldırılmış olup yerine Aksekim grubu oluşturulmuştur. Üye olmak isteyenlerin aşağıdaki linkten üyelik işlemlerini tamamlamaları yeterlidir. Bu arada Sibel hanıma da başsağlığı dilerim.

http://groups.yahoo.com/group/Aksekim/

Akseki'de boksit madeni bulundu. - Hayırlı olsun.

Gönderen: Nadir Minnetoğlu @ 2006-08-22 20:43:44

Antalya Akseki'de boksit bulundu
Albuck Madencilik şirketi tarafından Kızılkarlık Sultan Çukuru mevkiinde alınan numuneleri analiz eden TÜBİTAK müjdeli açıklamayı yaptı.
22 Ağustos 2006


AA muhabirinin edindiği bilgiye göre Albuck Madencilik şirketi tarafından Kızılkarlık Sultan Çukuru mevkiinde alınan numuneler TÜBİTAK tarafından analiz edildi. Analiz sonuçlarına göre numunelerin yüzde 69-72 oranında kaliteli boksit
madeni olduğu tespit edildi.

Şirketin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından
aldığı işletme izniyle 15 bin hektar alanda çalışmalara başlayacağı ve burada yaklaşık 500 bin ton boksit madeni bulunduğu bildirildi.

Şirket yetkilisi Erkan Dursun AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüzde 69-72
oranındaki kalite oranının dünya standartlarının üzerinde olduğunu söyledi. Maden
çıkarma çalışmaları için yaklaşık 20 kilometre yol yapacaklarını anlatan Dursun,
''2007 Nisan ayında bölgeden maden çıkarmaya başlayacağız. Boksit madeni
Kuyucak'ta işlenerek Antalya Limanından yurtdışına ihraç edilecek'' dedi.

Dursun, alüminyumun hammaddesi olan boksit madeninin çıkarılması ve
işlenmesi çalışmalarında bölgede yaklaşık 100 kişiye istihdam sağlayacaklarını
sözlerine ekledi.

10.000 Ağaç Kampanyası

Gönderen: Sibel Ersoy @ 2006-07-31 12:51:20

Aksekililer mail grubunun başlattığı 10.000 Ağaç Kampanyası ile ilgili Posta çeki hesabı açılmıştı. Bu pek çok insanın alışık olmadığı bir yöntemdi.

PTT ile internetten EFT yapmanın güç olduğunu söyleyip şikayet edenler oldu. Banka ile havale gönderecekler için hesap açıldı.

Akseki Belediye başkanlığı Ziraat Bankası Akseki şubesi : 0037

Hesap no: 37852850 havale ve EFT yapılırken “AGACLANDIRMA" ibaresi gerekiyor.

Akseki Belediyesi her ay sonunda toplanan paraların miktarını ve para yatıranların isim listesini bildirecek ve www.akseki.com da bu liste yayınlanacak.

10.000 Ağaç Kampanyası - Tüm Akseki Elele

Gönderen: Sibel Ersoy @ 2006-07-17 12:43:03

Herkese merhaba,

Daha öncede bahsettiğim Akseki'ye 10.000 Ağaç Kampanyası ile ilgili Akseki Belediyesi PTT posta çeki hesabı açmıştır. Festivalin yapılacağı 11-12-13 Ağustos tarihlerinde fidanlar dikilmeye başlanacak. Kaymakamlık ve Orman işletmeside bu kampanyaya destek veriyor. Kaymakamlığın elinde fidanlar var. Fidanlar için koruma amaçlı ağaç kafesler yapılması gerekiyor. Orman İşletmesi bunlar için fiyat aldı ve 4 YTL ye yapılabileceğini söyledi. Kampanya büyük ve fidanlar sadece Akseki içine dikilmeyecek. Dileyen bu fidanları alıp kendi tarlasına, ormanına yada evinin önüne dikebilecek. Daha yeşil ve su sorunu olmayan bir Akseki ve köyleri için bugün elele verme zamanıdır. geleceğimize yapılabilecek en güzel yatırım budur. Köyümüz için en uygun fidanlar hangileridir, nasıl bu kampanyadan faydalanabiliriz bunları konuşma zamanıdır. Hep birlikte bu kampanyaya destek verelim ve 12 Ağustos'ta Güzelsu'da yapacağımız şenlikte bizlerde Güzelsu'yu ağaçlandıralım.

Geçen hafta sonu Altınoluk'taydım. Geçen sene İzmir'e giderken Manisa yollarında da aynı hisse kapılmıştım. Bizde niye böyle yapılmıyor diye. Gelişmiş yerlere baktığımda hep aynı şeyi görüyorum. İhracat değeri yüksek olan ürünleri yetiştirenler kazanıyor. Yer gök dağ taş zeytin ağaçları dolu. Altın olukta adım başı zeytin ve zeytinyağı ürünleri satan -üstelik çok kaliteli- dükkanları gezerken mest oldum. Gercektende bu altın suyu diyebileceğimiz zeytinyağı burada altına dönüşmüş. Bazı firmaların ihracat yaptıklarını duydum. Marmarası Egesi harıl harıl zeytin yetiştiriyor. Ekonomik olarak değerli bir ağaç. Aksekinin ve tüm köylerinin zeytin yetiştirmek için çok uygun olduğunu düşünüyorum. Zeytin ve zeytinyağı bizim dünyaya ihracat yapabildiğimiz bir kaç kalemden biri, zeytin işlendiğinde para eden bir ürün. Neden bizimde normal tarımın güç yapıldığı traktör giremeyen engebeli arazilerimizde zeytin ağaçlarımız olmasın. Neden Aksekimizden zeytin ihracatı yapılmasın. Zeytinle ilgili pek çok ürünün imalatı yapılmasın. Sabun, şampuan, vs. Ekonomik değeri olan pek çok ürünü köylerimizde yaygınlaştırabiliriz.

Diğer yandan Sedirlerimizin yok olmasını önleyebiliriz. Kuru kuruya şenlik yapmayalım. Bu köyün ekonomik enstrümanlara ihtiyacı var. Köyümüzü yaşatmanın yollarını hep birlikte arayalım. Bananeci olma lüksümüz yok.

AKSEKİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI AKSEKİYİ AĞAÇLANDIRMA VE YEŞİL ALANLARIN KORUNMASI

POSTA ÇEKİ HESABI NO: 521 90 91

Bu hesaba Türkiye'nin her yerinden para yatırabilirsiniz. 5 YTL de yatırsanız 5.000 YTL de yatırsanız masraf alınmayacak. Bu hesaba para yatıranların isim listesi www.akseki.com da yayınlanacak.

Herkese Selamlar

Sevgilerimle

Sibel Ersoy

ağaçlandırma

Gönderen: Özgül Akca @ 2006-06-30 16:21:29

ağaçlandırma konusunda daha önce sevgili Sibel Ersoy gruba ve siteye yazı göndermişti.Çok umursamadık bu konuyu nasıl olsa bizlere yetecek yeşilimiz var değil mi ? oysa onlar da bizim gibi yaşını başını alıyor gün be gün.Bugün gölgesinde serinlediğimiz parkın . yürüyüş yapmaktan tad aldığımız oluklar yolundaki sıra sıra ağaçların tadını hangi yerde bulabiliriz ki? Güzelsu'yu Güzelsu yapan gençlleri,çocukları hala oraya çeken en büyük faktör eşsiz doğası değil de nedir?

Aksekispor

Gönderen: Adil Çancı @ 2006-01-17 00:27:27

Aksekisporun Manavgata satılması ile ilgili son günlerde Akseki camiasında yoğun olarak yapılan tartışmalar hakkında üyemiz Avukat N.Özgül Çancı'nın yazısı

AKSEKİSPORA TARAF OLMAK

Etiketlere alıştık nicedir.Hafta sonları alışveriş merkezlerine doluşup hangi mağaza ne kadar indirimde onun peşi sıra koşuyoruz hep. Yediklerimiz ,giydiklerimiz hep marka olsun istiyoruz . Kendimizi böylece güvende hissediyoruz çünkü.Marka tanınmışlığı getiriyor bize; bu tanınmışlık da güveni.Tabii güven de rahatlığı
Yıllardır tuttuğumuz takımlar da bu düşüncenin bir uzantısı değil mi sanki ?
ÜÇ büyük takımdır her zaman ismini telaffuz ettiğimiz.Onların taraftarı olmak güçtür,güvendir.”Ne olacak bu takımın hali” diyerek bir muhabbetini yaparız şöyle; o kadar.Çünkü biliriz ki takımımızın küme düşme gibi problemi olmayacaktır. Antalya’da  mesela “hangi takımı tutuyorsunuz?” sorusuna kaç kişi ilk cevap olarak “Antalya spor” diyecektir sizce? Hiç kimse mi yoksa ?
Oysa kültürel faaliyetler , spor aktivitelerinin yaygınlığı bir bölge için fazlasıyla önem taşır.Hem o bölgede yaşamakta olanlar için hem de o bölgenin dışarıyla teması, tanınmışlığı,tercih edilebilirliği gibi nedenlerle.Bir anlamda gövdemizin hareket özgürlüğü ne kadar kol ve bacaklarımızla bağlantılı ise bu tür faaliyetler de bir nevi o şehrin kol ve bacaklarıdır adeta.Bir de hareket etmenizi sağlayan uzuvlarınızı artık olmadığını düşünün, çevreyle diyalogunuzu,kendinizi ne kadar geliştirebilirsiniz artık ya da bunun için sarf etmeniz gereken çaba daha fazla olmayacak mıdır ?
Spor ile hiç ilginiz olmasa  ya da  gönlünüzdeki üç büyüklerden biri olsa da  Akseki Spor Klubü için düşünülen sonda varılacak olan sonuç budur.Ve bu konuda tasarruf yetkisini elinde bulunduranların böyle bir konuda kamuoyu hassasiyetini göz önünde bulundurması ve kararlarını bu yönde vermesi gerekir.Üçüncü lige çıkmayı başarmış bir takıma bir şans daha vermek Akseki’ye hizmetin bir parçası olacaktır aslında.Çünkü yerel yönetimlere düşen en büyük görev, idaresinde bulunan yörenin halkının her yönüyle gelişmesidir öncelikle.
Spor Klubü için maddi anlamda bir şey yapamasanız da yanlışı döndürmek adına yetkililere faks yoluyla  bir kamuoyu hassasiyetinin varlığını hatırlatmak gerekmiyor mu ? Aksekispor’a taraf olmak zamanı değil midir artık, ne dersiniz?  

Akseki Hakkında

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2005-08-30 02:15:07

Coğrafik Özellikleri
Akseki, Antalya'ya 130 km uzaklıkta, Toros Dağlarıyla çevrili bir ilçedir. Rakımı 1000 metrenin üzerindedir. 2537kilometrekarelik bir alana yayılmış olan Akseki'nin kent nüfusu 8500 civarındadır.Bu sayı köylerle beraber 36000'e ulaşır. 52 tane köyü bulunan Akseki'de yoğunluk kilometre karede 10 kişidir. Akseki'nin başlıca bitki örtüsü makiler ve çam ağaçlarıdır. Ancak, Akseki'nin yüksek platolarında bunlara da rastlanmaz,sadece küçük yapılı otlar ve dikenler bulunur. Akseki'nin Güzelsu Köyü'nde,dünyada koruma altında alınmış ve Akseki'nin tarihinde birçok uygarlığı bu yöreye çekmiş olan sedir ağaçları bulunur. Bu ağaçların bazıları devasa boyutlara ulaşır ve yaşları 500 senenin üzerinde olanları vardır.

Tarihi
İlk çağlar tarihi Etiler'e kadar uzanan,Helenistik ve Roma çağlarında yaşantısını Side ve Alanya ile aynı paralelde sürdüren Akseki'nin eski adı Marulye'dir. Akseki ve yöresinde ilk çağdan kalma burçlar, köprü ayakları ve kadim şehir kalıntıları vardır. Akseki,değişik milletler tarafında hep ele geçirilmek istenmiştir. Akseki'nin cazibe merkezi olmasının sebebi, büyük ve kerestesi değerli ormanlık alanların bulunmasıydı. Akseki 395 (i.ö.) senesine kadar Roma imparatorluğunun elinde kaldı. Roma İmparatorluğunun ikiye ayrılmasında sonra, gerek Mısır, gerekse Kıbrıslılar tarafından alınmak istendi. Bundan sonra, Akseki, 323-312 (i.ö.)seneleri arasında Pers egemenliği altında kalmış, 329 (i.ö.) senesinde Makedonyalıların eline geçmiştir. 13. yy'nin ilk yarısında Akseki yöresi Selçuklu egemenliğine girdi. Daha sonra Osmanlılar ile Karamanoğulları arasında birkaç defa el değiştirdi. 1471 senesinde, Gedik Mehmet Paşa tarafından, Alanya ile birlikte Osmanlı topraklarına katıldı. Şemseddin Sami "Kamusü'l Alam" isimli eserinde Akseki'yi Konya Vilayeti'nin Teke Sancağı'na bağlı bir kaza olarak tanımlar.  Akseki'de, eğitime Selçuklu ve Osmanlılar zamanında önem verilmiş ve birçok medrese yapılmıştır. El yazması çok kıymetli eserlerin bulunduğu Yeğen Mehmet Paşa Kütüphanesi 1882 yılında kurulmuş tarihi bir kütüphanedir.

Geçim Kaynakları
Akseki'nin dağlık yapısı tarım için elverişli değildir. Bununla beraber, üzüm ve incir önemli geçim kaynaklarıdır. Bunlar dışında, ilçedeki başlıca ekonomik etkinlik ticaret ve küçükbaş hayvancılıktır.Akseki yöresinde bal, tereyağı, peynir, nergis soğanı, defne, kereste,av derisi ve canlı hayvan ticarette önemli bir yer tutar ve bunlardan bazıları ihraç edilir. Ayrıca, Akseki'de el sanatları da çok gelişmiştir. Özellikle dokumacılık yaygındır.

Görülecek Yerler
Aslında, Akseki dağlık yapısıyla ve volkanik kayalarıyla gören herkesi şaşırtacak bir coğrafyaya sahiptir. Bununla beraber, Alabalık Vadisi, Gültepe Yaylası, Altınbeşik Yeraltı Gölü ve Düden Yeraltı Mağarası - Türkiye'nin ikinci büyük yeraltı mağarası-  ayrıca görülmeye değer yerlerdir.

Akseki'nin Kardelen çiçeğinin fotoğrafını çekmeden dönme ...

Akseki buz gibi kaynak suları ve ayranları ile sizi bekliyor ...

Osman Nuri Yıldırım'ın Akseki Aksekililik Yazısını indirmek için tıklayınız ...

Aksekili İşverenler

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2005-08-30 02:11:27

Firma İsmi Websitesi Adres - Telefon Sektör
Fimak Makina http://www.fimakmakina.com.tr - Fırın makinesi imalatı
Özdoyum http://www.ozdoyum.com - Restoran
Teğet http://www.teget.com - Mimarlık
Gelik http://www.gelik.com.tr - Restoran
Aroma http://www.aroma.com.tr - Gıda
Zeki Triko http://www.zekitriko.com - Tekstil
Çetiner Müzik http://www.cetinermuzik.com.tr - Müzik
Dost şirketler grubu http://www.dostgroup.com - Saat imalatı ve satışı
Zippo Türkiye http://www.zippo-turkey.com - İthalat
Kalafatoğlu Yangın Sanayi A.Ş. http://www.kalafatoglu.com.tr - Güvenlik
Tropical Hotels Group http://www.tropical.com.tr - Turizm
Nurşah Tekstil ve Konf. Tic. Ltd. Şti. (Nurşah Eşarpları) - Sakaçeşme Sokak No:13/A Sultanhamam - İstanbul

Tel: 0.212. 5272842

Tekstil
Livan Etiket http://www.livanetiket.com.tr - Matbaa
Cenk Metal http://www.cenkmetal.com - Metal
Çelik Kuruyemiş http://www.celikkuruyemis.com.tr
Gıda
Dental Diş Macunları http://www.dentaldismacunu.com - Sağlık

Aksekililer E-posta Grubu ve Üyeleri

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2005-08-30 02:09:34

Aksekililer E-posta Grubu Sayfası

Gruba üye olmak için Aksekililer-subscribe@yahoogroups.com adresine boş bir e-posta göndermeniz yeterli

Aksekililer e-posta grubu üyelerinin bilgileri

Aksekili - İbradili Ünlüler, Akademisyenler, İş Adamları

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2005-08-26 22:47:06

Abdi Paşa

( ? - 1823) Yönetici. Akseki’de doğdu. Aksekili İbrahim Paşa’nın oğludur. Öğrenimini Akseki’de tamamladı. Çeşitli devlet görevlerinde çalıştı. Sakız İsyanı’nın bastırılması sırasındaki başarılarından sonra 1821’de Sakız Mutasarrıflığı’na getirildi. Bu görevdeyken Sakız’da öldü.

Abdullah Fevzi Paşa

Devlet adamı. Akseki’de doğdu. Askeri eğitim gördü.Askerlik görevleri sırasında meşrutiyetçi anlayışı benimsedi. Ziya Paşa ile yakın ilişkileri oldu. Meşrutiyet’in ilanıyla 1876’da açılan I.Mebusan Meclisi’ne Sofya Mebusu olarak girdi.

Akseki Türküleri

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2005-08-26 22:44:00

Sayfa: 1 2 >>
 
 
Favorilerime ekle | Giriş Sayfası Yap | Site Haritası | Site İlkeleri | Teknik Altyapı