[ Web Mail ]
Güzelsu
Beni Hatırla
» Yeni Kullanıcı Kaydı
» Şifremi Unuttum
0 üye, 0 ziyaretçi bağlı durumda

Örnek İnsan Mehmet Öztekin

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2005-03-20 23:40:29

Yazan: Mustafa Çancı

Akseki Dergisi, Yıl:1 Sayı 10 Nisan 1968

Güzelsu’ya yapılan su inşaatının kontrol işini üzerine alan Y.S.E. mühendisi Hıdır Bey, Bucağın Cumhuriyet Alanı’nda, geldiği resmi arabadan inerken etrafında bulunan insanlara: “Bir amca vardı; sizin su işiyle ilgilenen. Nerede o?” diye seslendiği zaman, herkes birbirine baktı: “Hoca’yı arıyor, Hoca’yı” sesleri duyuldu.
Mühendis’in amca, köylünün hoca dediği; topak boylu, kır saçlı, dinç insan, emekli bir öğretmendi. O gün köyün yakınındaki bahçesinde duvar yapıyormuş. Kendisini çağırmaya, Y.S.E’nin arabası ile ben gittim. İş elbisesini giymiş “seki”lerin duvarını yapıyordu. Yüzünde ne altmışaltı yaşın kırışığı, ne de vücudunda bitlinlik ve yorgunluğu vardı. Taşları gediğine koyarken, azimli bir genci hatırlatıyordu.
Mühendis’in geldiğini, kendisini istediğini söylediğim zaman sevindi: “Ben de bekliyordum” dedi. Birlikte köye geldik. Suyun geleceği yere gittik. Yolda giderken mühendise suyun evlere dağılacağından, birkaç yere çeşme yapılacağından ve diğer yaptırmayı tasarladığı işlerden bahsetti. Muhit yönünden yapılması zor, mali bakımdan yüklü işleri duyan Mühendis: “Bey amca, bu işler için parayı nereden temin edeceksiniz?” dediği zaman; kendine güvenmiş insanların tebessümü ile: “Para kolay, para kolay; onu merak ettiğim yok” cevabını verdi.
Güzelsu gibi bir yerde iş yaptırmak için, ilk önce akla gelen para temini işinin, kolaylığından bahseden bu insan, emekli öğretmen Sayın Mehmet Öztekin’dir.
1318 (1898) yılında Güzelsu’da doğan Mehmet Öztekin, Abdurrahman Efendi’nin oğludur. İlk tahsilini doğduğu yerde yapmış, bir müddet burada çalıştıktan sonra Adana Öğretmen Okulu’nda öğretmenlik tahsil ederek bu Tanrı mesleğine girmiştir. Hakkın rahmetine kavuşan ilk iki karısından sonra aldığı Ayşe hanımdan iki oğlan iki kız evladı vardır.
Otuzdokuz senelik meslek hayatının yarıdan çoğunu Akseki’nin Sadıklar Köyü’nde geçirmiş, geriye kalanı da – altı ay’ı hariç – Güzelsu’da bitirmiştir.
Öğretmenlik mesleğinde çalışırken, yalnız öğretmenlikle iktifa etmemiş Güzelsu’nun kalkınmasında, imarında büyük rol oynamıştır. Çoğu kendi talebesi olan taşradaki zenginler, onun ölmez eselrler başarmasında madden destekçi olmuşlardır.
Bucağa gelen iki yolun yapımında önder rolü oynamış; yüzotuz bin liraya yapılan muhteşem cami, onun azimli çalışması ve güvenilir şahsiyeti sayesinde başarılmıştır. Yurdumuzun bir çok kasaba ve şehirlerinin kavuşamadığı kaldırımlı, motorlu vasıta geçen sokaklara Güzelsu, bu muhterem öğretmen sayesinde kavuşmuştur. Suyumuzun önüne yapılan havuzun ilk teşebbüscüsü, parkımızın planlı ve güzel görünüşünün temincisi yine O’dur. Tarla ve bağlara giden yolların, bu yollardaki çeşmelerin mimarıdır …
Kış aylarını Antalya’da geçiren saygı değer hocamı, bayram münasebeti ile ziyaret ettim. Birçok devlet dairesinin kapısını aşındırmıştı, köyümüzün yeni işleri için. Konuşma anında söz Güzelsu’nun elektriğinden açıldı. Onu da başarmayı tasarlıyordu. Hocam, parayı nereden bulacaksınız? dedim. Mühendise verdiği cevabı tekrarladı: “Para kolay; zor olan bu işin yapımını üzerine alacak birisini bulmak.”
Atalarımız: “İyilik yapan; kemlik bulur” demişler. Yüzlerce öğretmen, sayıları onu aşan hukukçu, doktor, serbest meslek sahibi ve yine yüzlerce ticaret adamına ilk bilgiyi veren bu muhterem kişi, Güzelsu’nun dert danışmanı, doktoru olarak da çalışmış, ne yazık ki onu çekemeyen bazı şahıslar, mesleğinin son altı ayını Manavgat’ın Seydiler Köyü’nde bitirmesine sebep olmuşlardır. Bu olan ona hiçbir şey kaybettirmemiş yalnız üzmüştür. Son ziyaretimde olanları unutmuş, daha büyük işlerin plancısı olarak gördüm …
Allah, kendisini daha uzun müddet Güzelsu’ya faydalı kılsın.

 
 
Favorilerime ekle | Giriş Sayfası Yap | Site Haritası | Site İlkeleri