[ Web Mail ]
Güzelsu
Beni Hatırla
» Yeni Kullanıcı Kaydı
» Şifremi Unuttum
0 üye, 0 ziyaretçi bağlı durumda

Akseki Kitabı

Gönderen: Adil Çancı @ 2014-03-06 12:37:41

Akseki Eğitim Hayratı Derneği ve ilk Derneğimiz Aksekililer Yardımlaşma Derneği Aksekimizin geçmişini, bu gününü anlatan bir kitabın basılmasını düşünmüşler.Bu konu ile ilgili Derneğimiz Antalya Şube Başkanı Sayın İbrahim EKMEKÇİ hocamızın katkılarınızı beklediği hakkında duyurusu ekte sunulmuştur.


Değerli Hemşerimiz;
Bilmem duydunuz mu, Merkezi İstanbul'da bulunan, kamu yararına hizmet veren, Akseki Eğitim Hayratı Derneği ve ilk Derneğimiz Aksekililer Yardımlaşma Derneği Aksekimizin geçmişini, bu gününü anlatan bir kitabın basılmasını düşünmüşler. Bunun için de, ünlü bir fotoğraf sanatçısına bu hizmeti yaptırma kararı almışlar ve Sanatçı ile anlaşmışlar.
Ünlü fotoğraf sanatçısı ATİLLA DURAK; (EBRU, ADLI ESERİ VAR.) aldığı işi profesyonelce yürütmek için geçtiğimiz yaz aylarında, arkadaşlarıyla birlikte  Aksekiye geldiler;  beraberinde yapımcı Ümit Durak ile Antalya'da özel müze kuruluşunda çalışmış, Celal Güzelyürek bulunuyordu.
Bizlere düşen görev de, bildiklerimizi kendilerine anlatmak, bilgi alabilecekleri kişilere yönlendirmek oldu.   Onlar, her anlattığımız olay ve oluşum için, bizlerden kanıtlayacak "belge" talep ettiler. Derlemeci ve arşiv imkanı olmayan kişiler olarak da, anıları yad etmekle yetindik. Doğrusu sonucun ne olacağı konusunda da merak içindeydik.
Duyumlarımıza göre, Kitap yazma işini yükümlenen ekip, Yöremizi tarihi,coğrafyası, potansiyeli ve istatistikleriyle irdelenmesi için, çeşitli ve isabetli  başlıklar altında araştırmalar sonunda yazılması için, başta Akdeniz Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi'nin Öğretim görevlisi kişilerden yazmalarını istenmiş olduğunu, bazılarının bizlerden bilgi alma girişimleriyle öğrenmiş olduk.
Ama, "acaba ne yazacaklar, nasıl yazacaklar?" soruları da, aklımızdan geçmiyor değildi.
Bu arada, İstanbul'dan, Değerli Hemşerimiz Sn.Ali Metin DURUK, beni arama zahmetine katlanarak; "Akseki Ticaret Yaşamını ve Akseki Ticaret Dili konusunu, ancak bir Aksekili yazabilir. İlgilenir misiniz?" dediler. Eğer böylesi bir girişimde, çorbada tuz misali bir katkımız olursa, görev sayacağımı belirttim; yazmaya başladım. Başlangıç aşamasında, yazdıklarımı kendilerine ve yönlendirdikleri Ak.Üni.Öğretim Görevlisi Sn.Doç.Dr. Kemal Demitaş'a da sundum; beğenilmiş olmanın verdiği güvenle daha çok yazmak istedim. Çünki, bu yazılanlar, gelecek kuşaklara, bu kitapla geleceğe taşınabilecek. Bu fırsata her zaman rastlayamayacağımız gibi ihmalimizin ve ilgi gösterilmemesinin telafisi de yok.
 Akseki sevgisinden başka bir sermeyasi olmayan, kendi sınırlı bilgisinden ve yeteneğinden başka, elinden bir şey gelmeyen bendeniz, kardeşiniz, hemşerinize bu görevi bırakmanın da, bu fırsatı yeterince değerlendirilemediği anlamı taşıyacaktır.
Bir hemşerimiz, Dergimizdeki yazısında; "Hiç kimse, herkesden daha akıllı ve becerikli değildir..." diyordu. Hepimizin destek olacağı, bilgilerini, anılarını paylaştığı bir kitap, umuyorum ki, eksiklikleri en aza indirgenmiş bir eser olabilecektir.
Bu konuda, YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM...
Yörenizde söylenegelen, hazırcevaplığı ve ilginç söylemleriyle anılan kişilerin, anekdotlarını, imla kurallarını sorun yapmadan yazın ki, gelecek kuşaklar ecdadının zeka düzeyini, Aksekili ayrıcalığını öğrensin...
AKSEKİ TİCARET DİLİ olarak derlediğim, EK'teki listedeki kelimeleri, yaşanmış öyküleriyle birlikte, ilgilenen hemşerilerimin katkılarıyla derledim. SİZİN BU KELİMELERE EKLEYECEĞİNİZ OLABİLİR Mİ?
Bu mesajımı okur okumaz, yakınınızdaki hemşerilerimizle, bir "Akseki Sohbeti" yapacağınızı umuyor, katkılarınızı bekliyorum. Bu beklentim, Sizin çevrenizle de kalmasın, daha geniş çevrelere ulaşsın,lutfen.
Kitabı oluşturmaya çalışanların, araştırma sırasında vardıkları yargı ise düşündürücü; yurdumuzda hiç bir yöre, bu denli ayrıntılı bilgiye sahip değil, arşivler talan edilmiş... Güçlükler içinde de olsa oluşacak AKSEKİ KİTABI'nın bir İLK OLACAĞI kanısındalar.
Gönderileriniz, uygun bulursanız, adınızdan alındığı belirtilerek değerlendirilecektir.
Bizler de, bu oluşumun olabildiğince eksiksiz tamamlanmasına katkı sağlayarak, Aksekililik görevimizi yerine getirelim.
Adresim belli...Telefonum emrinizde...
Akseki sohbetli günler dileğiyle... Saygılar, selamlar, sevgilerle...
İbrahim Ekmekci
Antalya ve Çevresinde oluşturulan Akseki Platformu adına.   Gsm:0532 213 99 81
   

--
ibrahim Ekmekci

Akseki Eğitim Derneği-Antalya Şubesi

Yönetim Kurulu adına


KELİMELER-SÖZCÜKLER-DEYİMLER…


(isim ve terimler)


Celeboğlu


Serum


Çingiloğlu


Omaroğlu


Kitiri


Alıgavas


Örenyaka


Göktepe


Hassaroğlu


Karaosman


Karakadir


Karamemişoğlu


Alavada


Ağzıkara


Züccaciyeci


Göcenamet


Burnudilik


Mudus


Değirmen


Evlek


Şaniş


İmşa olmak


Honamlı Yörüğü


Gemsiz


Çürükcü


Döviz türleri için; Tam-Yarım-Kraliçe ?


Altın için; Bu işi yapan esnafın; “Kırmızı” ile adlandırdığı ?


(Sıfat: Ahenk-Geş… Fiil: Dara. Daramak.)


(Deyimler)


Dal eğmek


Sırtını ödünç kaşımak


Yorganı tepmek


Bez çözmek


Binmeyeceği eşeğin önüne ot atmamak


Ütme kumarcısı olmak


Sicili bozmak


Keşe de mi Bismillah


Çalmanda kilimi gevmek


Yörük sırtından kurban kesmek


Elmalar dibine düştü


Son ağası olmak


Parmağım içinde mesajı vermek


 


(Gibi kelime ve deyimler, AKSEKİ TİCARET DİLİ’nde kullanılmaktadır.


Yayınlanacak AKSEKİ kitabını, günümüzde ve gelecekte Aksekililer okuyacak, dayanışma içinde, pratik zekâ sonucu oluşan, bu şifre sözcük ve deyimler, Akseki kültürünün bir parçasıdır. Gelecek kuşaklara aktarılması gereken değerlerimizdir. Elbette, sıraladığımız sözcük ve deyimlere eklenecek, daha çok eklenecekler vardır. Oluşumları elbette, yaşanmışlığın ve yaşanılan ortamın niteliği ve etkisiyle gerçekleşmiş, yakın iletişim içindeki hemşerilerimizce benimsenmiş ve iletişim aracı olarak kullanılmışlardır.


Bizlere düşen görev de, bildiklerimizi bu çizelgeye eklemek, araştırmak olmalıdır. Çabalarınızı esirgemiyeceğinizi umarak; selam ve sevgiler sunarım.  25.Şubat.2014   İbrahim Ekmekci


 


İş ortamımızda veya çevremizde,  kullandığımız nesne, davranış ve sezgilerimizi veya uyarıları, kendi aramızda hangi sözlerle ifade ediyoruz?


Saat ticareti yapan malına,”Değirmen” diyor, on liraya “bir evlek” diyorsa, işportacı, toptancı’ya, değişim meslektekilere, döviz alımı-satımı yapan kişilere veya mallarını nasıl adlandırıyoruz. Ticareti bırakıp, borsa takip edenler kimler,yaptıkları işin, Aksekilice adı nedir; döviz türlerinin adı yok mu?


Akseki Ticaret dilinin zenginleştirilmesine katkılarınız, iletişime güç katacaktır. Esirgemiyeceğinizi, önemseyerek zaman ayıracağınızı umarak, başarılar dilerim. İ.E.   . 
 
Favorilerime ekle | Giriş Sayfası Yap | Site Haritası | Site İlkeleri