[ Web Mail ]
Güzelsu
Beni Hatırla
» Yeni Kullanıcı Kaydı
» Şifremi Unuttum
0 üye, 0 ziyaretçi bağlı durumda

Turistik Akseki Haritası

Gönderen: Adil Çancı @ 2010-10-01 22:27:42

Sayın İbrahim EKMEKÇİ hocamız , ekte gönderdiğim yazısında ODTÜ Öğretim Üyelerinden hemşehrimiz Özcan ESMER tarafından Akseki ile ilgili bir harita çalışması yapıldığı, bu çalışmanın turizm amaçlı olarak Akseki çevresinin turistik,kültürel,bitkisel vs. özelliklerinin gösterildiği bir çalışma olacağı, bu konuda katkıda bulunmak isteyen hemşehrilerimizin mail ile fikirlerini iletmesi istenmektedir.

Bu çalışmada köyümüzünde yer alması için katkı koymak isteyen hemşehrilerimiz olur düşüncesi ile yazıyı ekte bilgilerinize sunuyorum. 

Değerli Hemşehrilerim;
ODTÜ Öğretim Üyelerinden Değerli Hemşehrim Doç.Dr.Özcan ESMER'in, yöremizi tanıtacak ve ilk kez basılacak olan HARİTA TASLAĞI ile ilgili önerileri ve eleştirileri aşağıda bulunmaktadır.
Sizlerin de görüşlerinizi alarak sonuca gitmek, elbetteki yanlışları ve eksiklikleri en aza indirecektir.
50X70 boyutlu bir yüzeyde, arzu ettiğimiz herşeyi gösterebilmek, mümkün olmayacaksa da, "en önemli olanı" koymak, yine Sizlerin önerilerinizle gerçekleşebilecektir.
İlgilerinizi ve değerli önerilerinizi rasihkaplan53@gmail.com adresine ve bana lutfetmenizi bekler, duyarlığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

İbrahim Ekmekci 

 

 

Sayın Liste Üyeleri,
 
Sayın  Rasih Kaplan tarafından hazırlanan "Akseki Turistik Haritası " ve Sayın İbrahim Ekmekçi tarafından hazırlanan  ek çalışmalar bizlere iletilmiş bulunmaktadır. Öncelikle yaptıkları değerli çalışmaları için Rasih ve İbrahim Beylere teşekkürlerimi iletiyorum.Özet ve maddeler olarak altta düşünce ve önerilerimi sizlere aktarıyorum.
 
Yapılan çalışmanın , geleneksel biçimde yapılan bir "Ölçekli Harita "  niteliğinde   olmaması , konuyu çok özel ve nitelikli bir duruma getirmektedir. Başlangıçda ben , geleneksel bir harita üzerinde yöresel değerlerin işleneceğini düşünmüştüm. Bir "Minyatürü " çağrıştıran her iki çalışmaya , bir "Sanat Eseri " gözüyle bakılmalıdır.  Bu nitelikleri ile, gerek yerli gerekse de yabancı turistlerin  bence çok ilgisini çekecektir. Kuşkusuz turistlerin elinde , normal bir "Karayolları Haritası" türü olacağını da varsayıyoruz.  
 
 Buna karşın, yörenin bilinen bazı özelliklerinin "Minyatüre " yansıyıp yansımadağı test edilirse, alttaki konularda ek simgelerin konulmasının  gerekli  olacağını düşünmekteyim . Notlarımı , belli bir sistematiğe ve önem sırasına bağlama çabası harcamadan listeliyorum:
 
1-) Altınbeşik Mağarası  içinde bulunduğu "Milli Park Alanı " gösterilmelidir. Ayrıca, çok yakında ve haritamızın kapsam alanı içine düşen "Köprülü Kanyonun " da gösterilmesi yerinde olacaktır. Yöre dışında bulunan alanların 3-Boyutlu gösterilmesine gerek yoktur ve bu önerim, alttaki maddeler için de geçerlidir .
 
2-) "Toros Kardeleninin  " en çok yetiştiği yerlere  birkaç simge konulmalıdır.
 
3-)  Benzer biçimde, Kekik  bitkisi için de uygun  bir simge kullanılmalıdır. ( Aldürbe , Çimi Yaylaları,.... ) . Önemli birkaç yayla isimleri de konulmalıdır.
 
4-) "Antalya Süseni" de  önemlidir. ( Fersin Alanı, İbradı yaylalarında ? )
 
5-) Seydişehir yolu üzerindeki "Tınaztepe " mağarası yanında, derinliği ile ünlü mağaralar ( Çimi'de ? )  noktasal da olsa belirtilmelidir.
 
6-) Dağların yüksekliği neredeyse hep aynıdır. Bazıları -uygun yerlerde-daha yüksek ve "Karlı " olarak gösterilebilir.
 
7-) Nehir  isimleri ( Manavgat, Aksu, Köprüçay,  etc )  eklenmelidir. 
 
8-) Oymapınar-I   ve Oymapınar - II ( Manavgat ) Baraj Göllerine isim konulmalıdır. ( Manavgat Şelalesi daha alçak  gösterilmeli. Sayın Ekmekçi'nin önerisine katılıyorum. ) 
 
9-) Manavgat Nehri kenarındaki ağaçlar, "Kızılçama " benzemelidir. ( Bol yapraklı  ağaçları çağrıştırıyor. ) 
 
10-) Alipaşa Konağı, Emiraşıklara yakın olsun.
 
11-) Erenyaka - Mahmutlu arasında dağlar yoktur. Derbentbaşı ve Tımariçi Alanı bir "çanak " görünümünde olmalıdır.
 
12-) Akseki-Seydişehir yolu üzerindeki " "Toros Köknarı " alanı ve  temsil edilmelidir. Yolun uzun bir bölümü, çok özel bir "Manzara Yoludur ". 
 
13-)  Tarihi yerlerin ( Erimna, Cotenna ... ) Türkçe isimleri de eklenmeli .
 
14-) Manavgat Nehrinin bir bölümüne "Yeşil Kanyon " ismi konulabilir mi ? ( Yabancılar bu ismi koymuşlar. Bence çok uygundur . "Köprülü " den sonra ikincisi olur. )
 
15-) Side vardır, Serik ve Belek gösterilmemiştir. Zaten Antalya-Manavgat Karayolu kıyıda hiç yer bırakmamıştır. Gerçek durum, yansımamıştır.
 
16-)  Bilindiği kadarı ile  "İpek Yolu" gösterilmelidir. ( Sayın Ekmekçi'nin de önerisidir  ve ilettiği tüm diğer önerilere katılıyorum. Çünkü, gerçeklere uygun düşmektedir ve önemli verilerdir.)  
 
17-) Akseki'ye sadece Manavgat üzerinden gidildiği verisi yakında değişecektir. Derebucak-Taşağıl-Serik bağlantısı önem kazanacaktır. Gösterilmesi uygun olacaktır.
 
18-) Yaban Keçisi ( avcılık için ) önemlidir. Giden Gelmez Dağı üzerine bir simge konulabilir. 
 
19-) Güçlüköy, Süleymaniye .... gibi "Birinci Derecede Arkeolojik Sit  Alanlarına " özel  işaretler yerinde olur.
 
20-) "Minyatür"ün kapsadığı alan , Beldibi- Kemer  sahiline dek uzatılmalıdır. Sayın Ekmekçi'nin kapsam alanı , gerçeği daha iyi yansıtmaktadır. "Yivli Minare " ve Körfez imajları  alanı belirleyen simgelerdir.
 
21-) Belek Golf Turizm alanı bence özel bir alandır ve ismi geçmelidir. Aynı şekilde, Oymapınar Golf  Turizm  Proje Alanının da gösterilmesi yerinde olacaktır. ( 3-Boyutlu gösterime gerek yoktur, isim yeterlidir )
 
Sizlerden gelecek başka önerileri merakla bekliyorum.Kuşkusuz "Herşeyi " resmetmek, temsil etmek istenmemektedir. "Önemli olanın " seçilmesi önemlidir ve bunu da hep birlikte başaracağımıza inanıyorum.  En iyi dileklerimle.
 
Özcan Esmer / ODTÜ
 

 

 
 
Favorilerime ekle | Giriş Sayfası Yap | Site Haritası | Site İlkeleri