[ Web Mail ]
Güzelsu
Beni Hatırla
» Yeni Kullanıcı Kaydı
» Şifremi Unuttum
0 üye, 0 ziyaretçi bağlı durumda

KARDELEN'İN YENİ DÖNEMİ

Gönderen: Sibel Ersoy @ 2009-02-21 13:35:34

İbrahim Ekmekçi hocamızın Akdeniz Söz gazetesindeki yazılarından..

 Yakında   www.timmedya.com ' da..

KARDELEN’in  YENİ  DÖNEMİ…(Yarım Asrın Ardından) 20.02.2009 (01)
            Kardelen’in kaderi, Almanya’dan dönen Av.Hasan Tahsin Veliağagil ile değişir. Genç Avukat, İktisatçı, Banka Müfettişi Agabeyi, Kemal Bey ile, bir Şirket kurar. Şirket, Kardelen’e yeni bir yol haritası çizer; Soğanın toplanmasından, ihraç ediliğine kadar, iş akışını sağlayacak düzeni kurar, yeni aktörlerine rolünü ezberletir.
Kilo ile alınıp, yurt dışında tane ile pazarlanan soğanın  getirisinden sağlanan parasal güç ile, toplama, üretme tesisleri kurulur.
Çiçekçiliğin de, gelir getiren bir sektör olabileceğini, yurdumuzda kanıtlayan ilk şirket, Veliağagiller’in “MARLA” adını verdikleri Şirkettir.
“Marla”  Romalılardan kalma, Akseki’nin eski adıdır.
Bir zamanlar, İstanbul’dan, Hollanda’ya gönderilen ‘’Lale Soğanı’’ gelişip, binbir renge dönüşerek, Marla Şirketinin, Yalova yakınlarındaki Altınova Beldesindeki tesislerine geri döner. Üretilir, yurt dışında ve yurt içinde pazarlanmaya başlanır.
Marla tesislerinde bir çok çiçek türü üretilmesine ve pazarlanmasına rağmen Kardelen, herzaman ihraç çizelgesinin ilk sırasında olmuştur.
Kardelen soğanının çoğunluğu, Akseki’ye 8 km. uzaklıktaki Çimi Köyünün yaylalarından sökülmektedir. Yüksek öğrenimli ve toplumsal sorunlara karşı duyarlı iki  kardeş, para kazandıkları Kardelen’in yetiştiği yerde, sosyal ve ekonomik yaşamı iyileştirmek için projeler üretme sorumluluğu  duyduklarını da söylerler. Bunun için de, köyde hayvancılığı geliştirmek için krediler verebileceklerini, hatta Akseki’de, ortaokul diplomalı gençleri eğitecek, lise düzeyinde eğitim verecek, özel müfredatlı, Çiçekçilik ve Botanik Okulu açmayı, mezunlarına iş imkanı vermeyi dahi düşünürler ve anlatırlar.
Ancak, bu söylemler Çimi Köyü Kooperatifinin kuruluşuna kadar sürer.
Ankara Tıp Fak. Prof.larından Rahmetli Eşref Deniz ve Enhoş’lardan birkaç okumuş kişinin, köylerinde üretimi yavaşlayan, Yayla Balı, Tulum Peynirinin yanında, Kardelen’e  de, el atacak bir Kooperatif kurmaları,  ticarete değişik bir boyut getirir. Yeni gelişmeler karşısında tedirgin olan Marla Şirketi de, sosyal içerikli, planlardan çok, ticaretini sürdürecek önlemler üzerinde yoğunlaşır.
Marla Şirketi, Kooperatife birlikte çalışmayı önerir. Topladıkları soğanları Yalova tesislerinde satın alarak, ihracat işini kendilerine bırakmalarını ister. Kooperatif yöneticilerinden tatmin edici fiyatlar ile, doğadan sökülen soğanları satın alır, bu arada kendisinin görevlendirdiği aracılar da, soğan sökümünü sürdürürler.
Çoğu Kooperatifin başına gelen, Çimi Kooperatifinin de geleceği olur. Kooperatif kapanır.  Marla, yine tek başına, yörenin soğan ticaretinin uygulayıcısı olarak kalır.
‘’Paranın olduğu  her yerde, tartışmaların ve eleştirilerin yoğun olduğu gibi’’ Kardelenin anavatanında da, bu süreç yaşanagelmektedir.
Yöresini seven kişilerin tedirginliği, Çiçeğin soyunun tükenmekte olduğundandır…Ve bu “Kardelen Dosyası” içeriği biraz daha açıklamaya muhtaçtır.
Saygılarımla…

 
 
Favorilerime ekle | Giriş Sayfası Yap | Site Haritası | Site İlkeleri