[ Web Mail ]
Güzelsu
Beni Hatırla
» Yeni Kullanıcı Kaydı
» Şifremi Unuttum
0 üye, 0 ziyaretçi bağlı durumda

Vikipedi'de Güzelsu

Gönderen: Mehmet Çakıroğlu @ 2008-10-18 02:40:41

Ansiklopedide bakma firsati bulamayan hemserilerim devamini okusunkar...

Güzelsu, Akseki

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, ara
Başlığın diğer anlamları için Güzelsu sayfasına bakınız.

Koordinatlar: 36°53′47″K, 31°51′20″D

Güzelsu, TürkiyeBilgilerYönetim
Harita
Antalya

Antalya
Nüfus231 [1] (2000)
Rakım1250 metre
Koordinatlar36°53′47″K, 31°51′20″D
Posta Kodu07770
Alan Kodu0242
Coğrafi BölgeAkdeniz Bölgesi
İlAntalya
İlçeAkseki
Köy MuhtarıMetin Erkan
Web SitesiZengile.net [2], Güzelsu.com [3]

Güzelsu, Antalya ilinin Akseki ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

[gizle]

Tarihi [değiştir]

İlkçağlardan buyana bölge tarihine baktığımız zaman buralarda yerleşimin olduğunu anlarız. Yapılan yüzey taramaları ile ortaya çıkan bulguları bölge tarihi ile ilişkilendirdiğimiz zaman köyde antik dönemdem bugüne kesintisiz yerleşim ve yaşamın olduğu anlaşılır. Eski ismi olan Sülles'in anlamının ise Lukuanca görülmeğe değer yer güzel diyar demek olduğunu Güzelsu'lu araştırmacı O. Nuri Yıldırım'ın çalışmalarından öğreniyoruz. Yapılan yüzey taramalarında Gölgeli bölgesindeki buluntulardaki işleme ve yazılardan burada büyük bir yerleşimin olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca Küçük Asar mevkiindeki şimdiye kadar ibadet yeri sandığımız ininde zeytinyağı ve şarap işliği olduğu anlaşılmıştır. Köyün Asar mevkii ise Bizans dönemi yerleşimlerine sahne olmuştur. Daha sonra Selçuklu ve Karamanoğlu Beyliği döneminde anadolunun iç bölgeleri ve toroslara göçen türkmen boyları buralara kadar uzanmış ve yöre halkı ile zamanla karışıp kaynaşarak bugüne gelinmiştir. Köy ilk dönem Osmanlı kayıtlarında Devam-ı Gebr (müslümanlığı kabul etmemiş hırıstiyan köyü) olarak görülür ama ilerleyen yüzyıllarda Gebr sayısı sürekli azalmıştır. Osmanlı döneminde Sultan Abdülmecit kendisine huzur hocalığı yapan Hasan Rıfkı Efendi'ye hediye mukabilinde hocanında köyü olan Köye Mecidiye medresesini yaptırmıştır. Eski diyanet işleri başkanı Süllesli Ahmet Hamdi Akseki'de burada öğretim görmüştür. 1924 yılında köy parkının bulunduğu yerdeki güzel suyu olan pınara atfen ismi Güzelsu olarak değiştirilmiştir.

Nahiye Olması: 1913 yılında Antalya sancağı Konya vilayetinden ayrılıp bağımsız sancak olunca o zamanki adı ile Sülles'de bu idari yapılanmada aynı yıl nahiye olmuştur. 1936 yılında Gündoğmuş (Eksere) kazasının Akseki'den ayrılması ile o güne kadar kendine bağlı 19 köyü olan olan Güzelsu nahiyesinin 5 köyü kalmıştır. 1935 yılı sayımında 19 köyü olan Güzelsu'nun köyleri ile beraber toplam nüfusu E:2167 K:3198 Toplam:5365 Kişidir. 1934 yılına kadar Antalya bölgesi köylerinden 10'una yatılı bölge okulu yapılmıştır. Bunlardan 3 adedi Akseki bölgesindedir. Bunlar Cevizli, Büyük İlvat ve Güzelsu'dur.

Coğrafya [değiştir]

Antalya iline 150 km, Akseki ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim [değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus [değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000231
19970

Ekonomi [değiştir]

Kış nüfusu oldukça az yaz nüfusu ise bir tatil sitesi kadar artan köyde kendine yeten içe kapalı bir üretim ve yazları artan tüketim ekonomisi vardır. Tarım olarak kendi ihtiyacını karşılayacak şekilde bahçelerde sebze yetiştirilmektedir. Hububat tarımı tamamen bitmiştir. Hayvancılık ise ticaretinden çok bazı hanelerde et ve süt ihtiyacını karşılamak için birkaç kıl keçisi beslemekten ibaretdir.Kısaca ekonomik çark bağ-kur,ssk emekli sandığı maaş üçgeni ile idame ettirilmektedir.

Muhtarlık [değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Metin Erkan 1999 - Fettah Öztekin 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri [değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Yöreden Resimler [değiştir]

Dış bağlantılar [değiştir]

 
 
Favorilerime ekle | Giriş Sayfası Yap | Site Haritası | Site İlkeleri