[ Web Mail ]
Güzelsu
Beni Hatırla
» Yeni Kullanıcı Kaydı
» Şifremi Unuttum
0 üye, 0 ziyaretçi bağlı durumda

Yöresel yemekler

Gönderen: Adil Çancı @ 2005-02-14 00:55:03

Güzelsu ve çevresinde eskiden beri yapılan yöresel yemeklerden bazılarının tarifleri (Tarifler aile büyüklerimizden alınmıştır. A.Ç)

EŞGİTARANNA (EKŞİTARHANA)


Tarhana yapımı: Akseki yöresinde yetişen ekşi dağ eriği toplanarak (bir ölçü) suda haşlanır.Pişen erikler ilistirden geçirilir.Erik ölçüsü kadar domates pişirilir.İlistirden geçirilir iki malzeme birbirine karıştırılır.İki malzemenin ölçüsünde buğdaydan yapılan yarma (kırılmış buğday) bu erik domates karışımı içine ilave edilir, tuzu da eklenip pişirilir.Pişen malzeme soğuduktan sonra elde ufak (erik büyüklüğünde) parçalara ayrılarak güneşe serilerek kurutulur. Bu ekşitarhanadır.


Yemeği (çorbası):


Malzeme: 1 kase eşkitarhana,

1 adet pancar

5-6 bardak su

150-200 gr kuşbaşı veya kemikli et

1 kase börülce ve barbunya karışımı

1 soğan

2-3 kaşık yağ

1 kaşık salça

1 sarımsak

Tuz,kekik,nane,karabiber

Yapılışı : Soğan ve et yağda kavrulur.salça ilave edilir.Önceden haşlanan börülce ve barbunya ilave edilir.sonra iri parça halinde doğranan pancar ilave edilir.1 kase tarhana konur.istenen kadar tuz ilave edildikten sonra üstünü basar (bol) miktarda su ilave edilerek düdüklü tencerede 20 dakika kadar pişirilir.sonra üzerine sarımsak,kekik,nane,karabiber ilave edilerek karıştırılır.

DATLITARANNA ( TATLITARHANA)


Tarhana yapımı: Buğdaydan yapılan yarma aynı ölçüde ayran içerisine konularak tuz ilave edilip pişirilir.Soğuduktan sonra elde ufak (erik büyüklüğünde) parçalara ayrılarak güneşe serilerek kurutulur.Bu tarhanadır.

BİR TAVSİYE : Bu tarhana piştiği zaman bir tabağa alınıp üzerine eritilmiş tereyağı dökülerek sıcak olarak yenirse çok güzel olur.(A.Ç)

Yemeği (çorbası):

Malzeme: 1 kase tarhana,

1 adet patlıcan

1-2 biber

1-2 domates

5-10 adet taze fasulye

1 soğan

5-6 bardak su

150gr kuşbaşı et

2-3 kaşık yağ

1 kaşık salça

Fesleğen,kekik

Yapılışı : Soğan ve et yağda kavrulur.salça ilave edilir.sonra küp küp doğranmış domates,patlıcan,biber,taze fasulye ilave edilir.1 kase tarhana konur.istenen kadar tuz ilave edildikten sonra üstünü basar (bol) miktarda su ilave edilerek düdüklü tencerede 20 dakika kadar pişirilir.sonra üzerine fesleğen ve kekik ilave edilerek karıştırılır.

TEVEKLİAŞ

Malzemesi: 1 kase Kurutulmuş tevek(asma yaprağı)

Yarım kase bulgur

1 soğan

1 kaşık salça veya 1-2 domates

100-150 gr kıyma veya kuşbaşı et

kırmızı biber,tuz,nane,fesleğen,karabiber

2-3 kaşık tereyağı

5 bardak su
1 kaşık tahin
1 bardak süt

Yapılışı: Soğan ve et yağda kavrulur.Kırmızıbiber,salça(veya rendelenmiş domates) konur.1 kase kurutulmuş tevek konur.bir iki karıştırdıktan sonra tuz ilave edilir ,üzerine suyu koyularak kaynatılır. Kaynadıktan sonra yarım kase bulgur ilave edilir.orta ateşte pişirilir.(biraz sulu şekilde olacak) Piştikten sonra üzerine kuru nane,fesleğen,karabiber atılır. Bir kaşık tahin bir bardak süt ile çırpılıp üzerine ilave edilir.

DARI AŞI (YARMA AŞI)

Malzemesi: 1 kase buğday ve mısır yarması (kırılmış buğday ve mısır)

(Eskiden beyaz darı kullanılırdı artık ekilmiyor)

1 soğan

1-2 domates

1-2 kaşık tereyağı

100 gr kıyma

tuz,karabiber

2 kase su

Yapılışı: Kıymayı,soğanı yağda kavrulur.1-2 domates rendelenir ilave edilir.Yarma konur.tuz ve karabiber atılarak karıştırılır.su konulup kaynatılır.suyunu çekince tekrar su konularak ağır ateşte 1 saat kadar pişirilir.Ilık yenir.

AKGESSE

Malzemesi: 1 kase un

1 kase su

1-2 kaşık tereyağı

1-2 kaşık şeker veya bal

Tuz

Yapılışı: Bir kase un suda eritilir.Kaynamış suyun içine dökülerek karıştırılarak pişirilir.helva kıvamına gelince tabağa alınır. Eritilmiş tereyağı içine şeker veya bal konur bir miktarda tuz atılır biraz su ilave edildikten sonra elde edilen bu sos üzerine dökülür.

 
 
Favorilerime ekle | Giriş Sayfası Yap | Site Haritası | Site İlkeleri