[ Web Mail ]
Güzelsu
Beni Hatırla
» Yeni Kullanıcı Kaydı
» Şifremi Unuttum
0 üye, 0 ziyaretçi bağlı durumda

Katran Ardıcı ( Juniperus Oxycedrus), Devamı

Gönderen: Sibel Ersoy @ 2006-07-29 17:46:33

Katran ardıcının latincedeki ismi bu. Aynı zamanda Juniperus Communis  adında siyahımsı mor meyveleri olan bir türü de var. Yani bildiğimiz ardıç. Köyümüzde bu cinsi bulunuyormu bilmiyorum fakat bu cinsi ile ilgili de bilgi vermek istiyorum. Genellikle özellikleri ve içerdikleri maddeler çok fazla değişmez, bu nedenle burada vereceğim bilgiler katran ardıcımız içinde geçerli olacaktır.

TARİHÇE: Ortaçağda her derde deva olarak bilinen ardıç meyvası yendiğinde idrar menekşe kokusu aldığından eskiden Romalı kadınlar tarafından çok kullanılırdı. Yine bu çağlarda cadılardan korunmak amacıyla yazlık evlerin önlerine dikilmiştir. Yine aynı inanışa göre cadı ardıç yapraklarını saymayı başarırsa eve girebiliyordu. Bunu önlemek için elden geldiğince çok ardıç dikilirdi.

KULLANILIŞI : Ardıç meyvaları sonbaharda siyahımsı mor renklerini aldıkları zaman ( buruşmadan ) toplanır ve tel elekler üzerinde kurutulur. Bu şekilde yenebileceği gibi, toz haline getirilip suyla karıştırılarak bir eriyik halinde de içilebilir. Ardıçta uçucu yağ bulunduğundan asla suda kaynatılmamalıdır.

Ardıç katranı elde etmek için bitkinin yaşlı dalları gövdesi ve kökleri kesilerek yarı yarıya toprak içinde bir testi içinde yakılır. Elde edilen sulu yağ dinlendirilerek katran dipten alınır.

İÇİNDEKİ MADDELER : Organik asitler, reçine, acı madde, uçucu yağ, glikoz, sakkaroz ve juniperin mevcuttur. Uçucu yağ antiseptik ve kuvvetli idrar söktürücüdür.

TIBBİ ETKİLER: İdrar söktürücü ve terletici özelliği sebebi ile soğuk algınlığı, kalp yetmezliği gibi hastalıklarda kullanılabilir. Romatizmal hastalıklarda, burkulma ve çarpma gibi kazalarda ağrı kesici ve hareket kabiliyetini arttırıcıdır. Zaten ardıçın temel kullanım alanıda bu tip hastalıklardır. Kronik romatizmalarda, gut hastalığında, çeşitli kas ağrılarında oldukça faydalıdır. Bunun için toz haline getirilmiş kuru ardıç meyvalarından 20 gram 1 litre suda eritilerek günde 3 bardak içilir.

Konsantre ardıç suyu soğukalgınlığı ve anjine yakalanmış çocuklara destek tedavisi olarak günde 3 kez 1 çay kaşığı olarak verilir.

Dahilen yüksek miktarlarda uzun süre kullanılırsa böbrekleri tahriş eder ve idrarda kanamaya sebep olur. 6 haftadan fazla ve böbrek hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. Ayrıca hamilelerde de düşüğe yol açabileceği için uygun değildir. Çünkü rahim kaslarının kasılmasını uyarır.

Ayrıca nefes kokularını yok eder.

Meyvaları C vitamini bakımından zengin olması sebebiyle, diş etlerini ardıç meyvaları ile ovmak onları güçlendirecektir.

Antiseptik özelliği sebebiyle de haricen deri hastalıklarındada uygulanabilir. Aromaterapistler selülitlerde ardıçtan faydalanmaktadır.

Diğer bir tür olan kara ardıç yaprağının adet söktürücü, çocuk düşürücü, ve idrar arttırıcı etkileri bilinmektedir. Çünkü rahim ve idrar yolları kaslarını büzmektedir. Karaardıç kurutulmuş yapraklarından günde 0.5 gr. içilir.

Yine ardıçın özel bir türünden (Katran ardıcı) elde edilen ardıç katranı uyuz ve egzama gibi deri hastalıklarında haricen tüketilir. Ayrıca deride hafif tahriş yaptığından romatizmal hastalıklarda da merhem olarak kullanılabilir. Ardıç katranı aynı zamanda yenilebilir.

kirmizimeyveler.JPG

 
 
Favorilerime ekle | Giriş Sayfası Yap | Site Haritası | Site İlkeleri