[ Web Mail ]
Güzelsu
Beni Hatırla
» Yeni Kullanıcı Kaydı
» Şifremi Unuttum
0 üye, 0 ziyaretçi bağlı durumda

Yayla obalarının dikmeleri

Gönderen: Mehmet Çakıroğlu @ 2005-10-21 11:02:41

Yaylaya gitmeme kararı alınmıştı.Oysa bizler her yıl yapılan bu göçün anılarıyla dolu çocukluğumuzu,yeniyetmeliğimizi yaşamaya devam etmek istiyorduk.

 Dört arkadaş Park'ta otururken,o yıl yaylaya gitmeme kararını konuşuyorduk.Yusuf erkan,Muhammet,Nail ve Ben.Dedik hiç olmazsa biz çıkalım gidelim.Dördümüz o gece yola çıkmaya karar verdik.

  Hreşeyimiz vardı ya, en önemlisini Murtiçi'de dahi bulamadık.Ben Yusuf'a dedim,''Arkadaş dedim.Köyde kimde bulunur bu.''Dedi Cevdet'te vardır ya vermez.Ben dedim Ben alırım arkadaş hadi gidelim.

 Dedim dayı rakı varmı sende Önce yok dediya,daha sonra derde derman için,kıyıda köşede kalmışmıdır.Bir bakıver deyince,üzerine badana damlamış,şişesinin halinden epeyi bir zaman tekavütte kaldığı anlaşılan, yetmişlik yeni rakı çıktı geldi.

  Velhasılı; yola koyulduk.Muhabbet,muhabbet,yolu sonlayıp dört arkadaş yayla obalarına vardık.Sabahın ilk ışıklarında Bahadır yaylasını görme gitsin.İnsanın anıları çocukluğu geliveriyor önüne.Ben aynı çocukkenki gibi arkada kalanlara bağırdım:!!Köylü kümeli,ardeteği yaamalıııı.!''

 Yayla göçü çoban aileleri için erken başlardı.Bizler çoban çocuğu olduğumuz için,köylüyü yaylada karşılar ve onların yolda gelirken taşlara otura otura geldiklerini belirtmek için bu tekerlemeyi söylerdik.

 Hep beraber yayla obalarından birine (galiba Sami'nin obasıydı) yerleştik.O sens yaylayı Topoğlanoğlu derler birine kiraya vermişlerdi.Akşamına O'da bize yoğurduyla misafir oldu.Oyruktan karıda aldık.Bir tek ateşimiz eksik.Ben dedim nasıl olsa hiçkimse yaylaya gelmeyecek.Öyleyse obaların dikmelerine ihtiyaç yok.Yıllar içinde çürüyeceğine yakalım gitsin.

  Hep beraber dikmeleri ağılın ortasına yığdıkYusuf bağırıyordu,''M ULAN O YAYLAYA GİTMEYELİM DİYEN''

 O kadar ateş yaktım ama hayatımda hiç bu kadar keyf almamıştım.Sanki ateş ağılın ortasında değil de Aksivri'nin başında yanıyordu.Bir devrin kapandığını köyde ilan etmişlerdi ama biz dört arkadaşın kapanış şöleni olmasaydı o dağların bundan haberi bile olmayacaktı.

 Evet.Dağ, taş yayla zamanı köylünün meydan ateşi etrafında türkülerle, oyunlarla süslediği,yayla gecelerini hatırlamıştı .Ama bu son alev:Yayla obalarının dikmelerinden çıkan alev oldu

 
 
Favorilerime ekle | Giriş Sayfası Yap | Site Haritası | Site İlkeleri